Život dostihových stájí není jednoduchý, musí to dělat skuteční srdcaři.
Rozhovor s ředitelem Dostihového spolku a.s. Jaroslavem Müllerem.

Dostihový spolek a.s. a BICZ holding jsou stabilními partnery už čtyři roky a budou spolupracovat i v dalších třech dostihových sezónách. Pro dostihy v Pardubicích to je dobré znamení. Se silným partnerem v zádech má pořadatelská organizace větší možnosti nejen pořádat dostihy, ale podporovat tím majitele a dostihové stáje napříč naší zemí.

Muller Jaroslav partner BICZ

Jak vůbec k navázání takové spolupráce došlo?

S BICZ holdingem jsme první kontakty navázali po sezóně 2019. Majitelé nás oslovili s tím, že je dostihy zaujaly a že by se chtěli stát součástí této komunity. Po několika jednáních se společnost BICZ se svou podporou pasovala na hlavního partnera sezóny 2020. V té době nikdo z nás netušil, že přijde světová pandemie covidu-19, která ovlivní celou společnost a která přinese i výrazná omezení v životech lidí. Opatření, která tehdy přijala vláda, se samozřejmě dotkla i sportu. Sezónu jsme začínali později, museli jsme omezit počet diváků a Velkou pardubickou dokonce běžet před úplně prázdnými tribunami. Byla to těžká doba, kdy jsme prostě nemohli partnerům nabídnout to, k čemu jsme se zavázali. Naši velcí partneři, včetně BICZ, ale prokázali že to s podporou dostihů myslí vážně, zůstali s námi a pomohli nám tuhle obtížnou dobu zvládnout. Za to jim ještě dnes patří velký dík.

BICZ partnerstvi s Dostihovym spolkem

Když mluvíme o podpoře dostihů, co si máme představit?

Představa části veřejnosti, že dostihy jsou sport milionářů a velký byznys, je mylná. Bez sponzorů by bylo jen obtížné pořádat dostihy. Není to jen sport, ale je to i výkonnostní zkouška anglického plnokrevníka. Život dostihových stájí není jednoduchý. Je to dřina, práce na sedm dní v týdnu, 365 dnů v roce a není to práce příliš honorovaná. Musí to dělat skuteční srdcaři. Dostihy jsou pro ně radost, zodpovědnost a také možnost, jak si malinko přilepšit v nákladech na péči koně. Takže tím, že někdo sponzoruje dostihy, vlastně podporuje dostihové stáje a chov anglického plnokrevníka. Naší povinností, tj. povinností pořadatele, zase je připravit pro koně takové podmínky, aby odpovídaly všem standardům dnešní moderní doby. Dráha musí být vždy perfektně připravená, bezpečná pro koně i pro jezdce, kteří na nich sedí. To je náročný, ale také finančně nákladný úkol a já věřím, že se nám ho průběžně daří naplňovat. Takže i zde je na místě všem partnerům poděkovat.

Co všechno můžete partnerům nabídnout?

Pocit, že dělají dobrou věc. Společenskou událost, jedinečný sportovní zážitek. Možnost potkávat se s přáteli, kolegy, partnery a užít si přitom zábavu i adrenalin. A pokud to vezmeme pragmaticky, tak partnerovi můžeme nabídnout vizibilitu, reklamní prostor, lóže s různou kapacitou, pojmenování dostihů, inzertní plochy, sponzorské vzkazy v televizi a další možné nástroje vlastní propagace. Vždy záleží na přáních partnera a možnostech pořadatele taková přání splnit. V poslední době začínají vznikat i dostihové stáje zakládané právě partnery, které dostihy oslovily.

Takže přímá podpora stájí?

Ano. BICZ ale podporuje nejen realizační týmy a koně samotné. Velmi dobrým počinem je i Jockey Cup BICZ holding. V rámci tohoto poháru jsou sledovány výsledky jezdců v seriálu dostihů BICZ holding pro daný rok. Jezdec s největším počtem vítězství je společností náležitě odměněn. A ti kluci a holky si takovou podporu rozhodně zaslouží.

Kolik dostihových dnů se v sezóně koná?

Obvykle to bývá devět až deset dostihových dnů za sezónu. V číslech to řádově znamená kolem osmdesáti dostihů ročně. Když se podíváme na počty startů koní, pohybujeme se kolem čísla 650. Ovšem zajímavá je i návštěvnost. Samozřejmě nejsledovanější mítink je Velká pardubická. Podle počasí na závodiště přichází 20 – 25 tisíc lidí, další téměř dva miliony diváků sledují přímý přenos v České televizi. Na ostatní dostihové dny podle jejich „významnosti“ chodí třeba pět tisíc lidí, kteří se přijdou pobavit, zažít emoce, a především obdivovat úžasné výkony koní. Jsou to krásná zvířata, skvělí atleti a vidět jejich soulad s člověkem je úžasná věc.

Pardubické závodiště ale nejsou jen dostihy…

Dostihy jsou zcela jistě naší prioritou. Kvůli nim tu jsme. Ale nejsou jediné. Pořádáme i další sportovní jezdecké závody. Druhým největším podnikem jsou soutěže všestrannosti, někdy také nazývané jako military. Je to olympijský sport, na hrách se objevuje už od počátku 20. století, a i Česká republika tam má své zástupce. A nás velmi těší, že olympionici přijíždějí i k nám. Všestrannost je velmi náročná jezdecká disciplína. Koně a jezdci musí ovládat drezuru, parkurové skákání a také si poradit s jízdou v terénu s překonáváním různých typů překážek. Pořádáme také parkurové závody, prozatím na úrovni hobby, ale chceme se posunout dál a na vyšší úroveň. Zatím nám k tomu ale schází moderní kolbiště.
Na závodišti se konají také jiné akce – chovatelské přehlídky, sportovní podniky jako jsou různé běhy, extrémní překážkový závod apod. Doma tu jsou už také i kulturní festivaly, gastrofestival, dožínky. Každý návštěvník si tu může najít to, co ho baví a zajímá a ochutnat tak atmosféru pardubického dostihového závodiště.

Partnerstvi BICZ podpora dostihu II
zpět na média